Obiekt tygodnia

Chińska solniczka

solniczka chińska, Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaSolniczka należy do wczesnej ceramiki biało-niebieskiej czyli dekorowanej błękitem kobaltu. Jest ciekawym przykładem dalekowschodniej porcelany importowanej do Europy, o rzadko występującej formie. Obiekt przebył długą drogę do kolekcji wielickiego muzeum, powstał bowiem w Chinach w okresie Kangxi (1662-1722).

Zanim w Europie opracowano recepturę produkcji porcelany (zapoczątkowując produkcję w saskiej Miśni), od średniowiecza importowano porcelanowe naczynia  z egzotycznych krajów, a ich cena niejednokrotnie przewyższała cenę podobnych wyrobów ze srebra. Przez wiele lat służyły jedynie do ozdoby, a moda na nie wciąż wzrastała. W końcu XVII i na początku XVIII w. na rynki europejskie napływały duże  ilości porcelany chińskiej i japońskiej. Wyroby pociągały barwnością i egzotycznością wzorów, a nieznany surowiec i pilnie strzeżona tajemnica produkcji pobudzały ciekawość europejskich nabywców. Na fali mody na chińszczyznę tworzono imponujące kolekcje, eksponując w najbogatszych, pałacowych  gabinetach chińskich niekiedy setki  egzemplarzy waz, talerzy i innych naczyń. Zapewne z takiego większego zestawu  pochodzi wielicka solniczka z białej porcelany, prezentująca malowane dekoracje charakterystyczne dla sztuki z około 1700 r.

Sześcioboczna, w formie postumentu, z nieco zagłębioną górną powierzchnią, którą ozdobiono malowanymi naczyniami oraz pejzażem  przedstawiającym  fragment wybrzeża z łodziami żaglowymi.  Na górnej, pogrubionej krawędzi solniczki znajdują się pola z kwiatami i symbolami. Na sześciu ściankach bocznych widnieją na przemian motywy kwiatowe oraz wazony z kwiatami i różnymi przedmiotami.

Co ciekawe forma przedmiotu nie jest typowa dla wyrobów ceramicznych – liczne, proste płaszczyzny i ostre kąty świadczą raczej o podobieństwie do solniczek metalowych, o płytkim, niewielkim pojemniku na sól, popularnych w Europie. To celowe nawiązanie można wyjaśnić  wykonaniem w Chinach od razu z myślą o europejskim odbiorcy.

Solniczkę można zobaczyć w Zamku Żupnym na wystawie Solniczki – małe arcydzieła sztuki

This entry was posted in Obiekt tygodnia. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F