aktualności

Róg Bractwa Kopaczy w Krakowie

Jeden z najcenniejszych zabytków w zbiorach naszego Muzeum – Róg Bractwa Kopaczy, można podziwiać na wystawie „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa” do 27 stycznia 2019 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Pałacu Erazma Ciołka, u stóp Wzgórza Wawelskiego.

 

Hans Suess von Kulmbach to mistrz epoki wczesnego renesansu, ceniony malarz, grafik, iluminator, projektant witraży. To jeden z najlepszych artystów działających w kręgu Albrechta Dürera i właśnie dlatego na wystawie znalazł się róg, którego wykonanie przypisuje się bratu Albrechta, złotnikowi Andrzejowi Dürerowi.

Cenny zabytek wykonany został z rogu tura oprawionego w srebro i umocowanego na barkach mężczyzny klęczącego na owalnej podstawie. Ponieważ ma na sobie antyczny pancerz uważa się, że jest to Herkules. Na końcach i pośrodku rogu znajdują się trzy bogato zdobione srebrne opaski o krawędziach w formie koronki z trybowanych trójliści. Na największej opasce znajdują się w tarczach herby panujących (Orzeł Zygmunta I Starego i Wąż Sforzów), żupnika Seweryna Bonera (Bonerowa) i jego żony Jadwigi z Kościeleckich (Ogończyk) oraz data powstania rogu „1534”. Na opasce środkowej jest wyryte godło Bractwa Kopaczy, czyli wielickich górników. Róg został zamówiony przez żupnika Seweryna Bonera, zarządcy solnego przedsiębiorstwa. Nie wiadomo jednak czy dostojnik, który realizował liczne zamówienia królewskie, ufundował dzieło we własnym, czy też królewskim imieniu. Warto Róg Bractwa Kopaczy zobaczyć i uważnie przyjrzeć się jego misternie ozdobionym srebrnym opaskom.

 

Więcej o wystawie: → mnk.pl/wystawy/mistrz-i-katarzyna-hans-von-kulmbach-i-jego-dziela-dla-krakowa

 

 

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F