Muzeum Żup krakowskich Wieliczka, kopalnia soli (12)

40-lecie śmierci twórcy Muzeum

Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski i Wicedyrektor Wacław Jaworski uczcili pamięć Alfonsa Długosza twórcy Muzeum w 40. rocznicę Jego śmierci.

Alfons Długosz

Alfons Długosz (ur. 28 lipca 1902, zm. 7 listopada 1975) – twórca i długoletni dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, malarz i fotografik i pedagog. Studiował w berlińskiej Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Przełom w jego życiu stanowił rok 1949 kiedy na skutek decyzji dyrekcji kopalni o zlikwidowaniu wielu zabytkowych komór, rozpoczął akcję ratowania zabytkowego podziemia. Przemierzał kilometry podziemnych wyrobisk w poszukiwaniu dawnych narzędzi, urządzeń i maszyn, a także kryształów solnych i skamielin. Z zebranych obiektów urządził pierwszą wystawę, otwartą 2 grudnia 1951 r. Dzięki pozyskiwaniu kolejnych zabytków w 1966 powstała stała ekspozycja. Zgromadzono tam także wydobyte z zawałów unikatowe maszyny i urządzenia górnicze, a także archiwalia, dokumenty, cenne mapy, wykopaliska archeologiczne oraz okazy geologiczne. Wykonał blisko 200 rysunków, akwarel i obrazów olejnych, niektóre z nich autor umieścił w stałej ekspozycji w kopalni.