20. Plener Malarski Osób Niepełnosprawnych

W dniach 3 i 4 lipca 2018 roku, w Wieliczce i Bochni, odbył się jubileuszowy 20. Plener Malarski Osób Niepełnosprawnych. Twórców inspirowały miejsca UNESCO: obie solne kopalnie oraz Zamek Żupny, czyli „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.

Czy kopalnia może stanowić odpowiednie miejsce dla działań skierowanych do osób niepełnosprawnych? To pytanie zadawali sobie organizatorzy pierwszego pleneru malarskiego, nie przypuszczając, że pomysł się spodoba i powstanie tak długi cykl. W czasie pierwszych plenerów uczestnicy zapraszani byli do malowania wnętrz Muzeum w kopalni soli, które są dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach.

W kolejnych latach Muzeum wzbogacało ofertę plenerów o najpiękniejsze miejsca i ciekawe obiekty z Małopolski i okolic np: zamki kazimierzowskie w Wieliczce, Niepołomicach, Wiśniczu, miejsca związane z osobą Jana Pawła II – Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Niegowić, Wadowice, a ostatnio obiekty wpisane na listę UNESCO, takie jak kopalnie w Wieliczce i Bochni, zabytkowe miasta Kraków i Zamość, cerkwie, kościoły czy Hala Stulecia w Wrocławiu.

W bieżącym roku historia zatoczy koło i z okazji tak pięknego jubileuszu osoby niepełnosprawne znowu zjadą do kopalń w Wieliczce i Bochni malując ich wyjątkowe piękno.

Prace twórców będzie można oglądać na wystawie „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” od 4 października do 31 grudnia 2018 roku w Muzeum w kopalni soli. W związku z jubileuszem zaprezentuje ona także wybrane obrazy powstałe podczas dotychczasowych plenerów.

Ogólnopolski Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1999”.

Organizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Współorganizator: Kopalnia Soli Bochnia

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.