aktualności

20 lat z muzyką Straussów

Trudno uwierzyć, ale to już naprawdę 20. cykl koncertów „Popołudnie ze Straussem”. Od 1994 roku muzyka dynastii Straussów łączy Wieliczkę z Wiedniem zmniejszając dzielący je dystans. Na koncertach można także usłyszeć kompozycje innych twórców działających w XIX wieku w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie.

Od początku koncerty odbywają się na dziedzińcu Zamku Żupnego. Koncerty takiej muzyki wymagają szczególnej oprawy. Nie w każdym miejscu zabrzmią pełną gamą ukrytego w nich piękna. Zamek Żupny stanowi dla nich doskonałe miejsce nie tylko dlatego, że błyszczy jak klejnot pośród innych budowli Wieliczki, ale też dlatego, że w zabytkowych murach panuje specyficzny klimat. Sprawia on, że człowiek otwiera się na muzykę, szczególnie tę dawną i chłonie ją całym sobą. Chociaż plenerowe koncerty miały miejsce poza zamkowym dziedzińcem (na nadszybiu szybu Daniłowicza i parkingu w czasie Dni Kingi) nigdzie nie miały tej atmosfery i nie brzmiały tak wytwornie i pięknie. Ponieważ aura wrześniowa płatała różne figle, ostatni – wrześniowy koncert odbywa się w pięknej komorze Alfonsa Długosza w muzeum w kopalni.

Program

Koncerty odbywają się na dziedzińcu Zamku w ostatnią niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00. Finalny koncert wrześniowy odbywa się w sobotę w podziemnej komorze im. Alfonsa Długosza.

 

30 czerwca

Anna Jurczyńska – mezzosopran

Romuald Spychalski – tenor

28 lipca  

Agnieszka Kuk – sopran

Tomasz Kuk – tenor

25 sierpnia

Ewa Romaniak – śpiew

Jan Nosal – tenor

28 września 

Ye Young Sohn – sopran (Korea)

Gość specjalny i prowadzący koncert – Edward Strauss

Ceny

  • na dziedzińcu Zamku Żupnego 15 zł
  •  w kopalni soli 40 zł

informacja/rezerwacja 12-278-58-49

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F