262 sala gotycka Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka

19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie zorganizowały 19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO”.

fot. Magda Waśniowska Nowak3 lipca uczestnicy malowali zabytki Wieliczki, a 4 i 5 lipca zabytki Bańskiej Szczawnicy na Słowacji. Należy ona do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie, które zostało wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO w 1993 r. Dzięki uprzejmości pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy, uczestnicy mogli zobaczyć oprócz zabytków miasta także wystawy Muzeum.

W tegorocznym plenerze wzięło udział 48 uczestników. Wybrane prace będą prezentowane na wystawie „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” w komorze Maria Teresa w Muzeum w kopalni soli w dniach od 22 września do 21 października 2017 r. a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.