19. Plener Artystów Niepełnosprawnych

Uczestnicy plenerów już  od kilku już lat poznają i malują zabytki na Liście UNESCO. Tym razem 3 lipca skierują swe kroki do Wieliczki oraz 4-5 lipca do Bańskiej Szczawnicy, średniowiecznego, górniczego miasta na Słowacji.

Plener Artystów Niepełnosprawnych, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka3Dzięki uprzejmości pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy, uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć Muzeum ale także zaprezentować tu wystawę swoich obrazów.

Bańska Szczawnica to urokliwe miasteczko na południu Słowacji. Należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. O jego znaczeniu i zamożności jego obywateli przez kilka wieków stanowiło wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota i srebra. Bańska Szczawnica jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich nie dziwi więc fakt, że została wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Uczestników pleneru inspirować będą: Stary Zamek, kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, bezwieżowy kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu o tej samie nazwie w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku oraz zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego.

W tegorocznym plenerze weźmie udział 49 uczestników. Wybrane prace powstałe w czasie pleneru będą prezentowane na wystawie „Bańska Szczawnica i Wieliczka – zabytki na Liście UNESCO” w komorze Maria Teresa w Muzeum na III poziomie kopalni soli w dniach 22 września – 21 października 2017 roku, a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

Organizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizują XIX Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, SPM, TTG, Nasze Sprawy

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych