aktualności

17. Święto Soli

Siedemnaste Święto Soli było słoneczne i pełne pozytywnych emocji. Tysiące odwiedzających imprezę gości fantastycznie bawiło się i poznawało dawane Żupy Krakowskie.

Z zapałem skręcano liny, nieustannie przelewano solankę, ze skupieniem lepiono garnki, w pocie czoła warzono sól w panwi, odważnie zjeżdżano na linie, z entuzjazmem szukano archeologicznych skarbów w piaskownicy, wnikliwie oglądano makiety budowli z Preszowa i bardzo chętnie wykonywano zadania edukacyjne – tak w telegraficznym skrócie wyglądało Święto Soli 2019.

Impreza pod hasłem Sól w kuchni przywołała także pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim oraz kuchni żupnej, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 roku, była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa „stołówka”, która karmiła pracowników solnego przedsiębiorstwa i kupców.

Tradycyjnie podczas imprezy uczestnicy mieli okazję poznać dawne rzemiosła, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

Dla dzieci były przygotowane dwie Solne Strefy Edukacyjne – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, i uwielbianymi warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców.

Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa kolekcji solniczek, zaliczanej do najcenniejszych na świecie. Szczególną uwagą cieszył się najnowszy eksponat – barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z końca XVII wieku.

Hitem okazał się magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika oraz efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy. Nie zabrakło również koncertów Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” i mocno energetycznego zespołu Słowiany.

Piękne makiety szybowej klety i składu solnego prezentował gość specjalny imprezy Słowackie Muzeum Techniki Oddział Solivar w Preszowie

Nieprzewidzianą przez organizatora atrakcją był… kameleon. Jego właścicielka została otoczona przez dzieci i dorosłych, a po zamkowym dziedzińcu szybko rozeszła się o tym wieść i  okolice warzelni soli stał się na jakiś czas miejscem prezentacji tego sympatycznego gada

 

Wideo

 

Galeria zdjęć

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F