aktualności

10. Święto Soli

Wspaniała żywiołowa muzyka, niezwykła aranżacja XVII wiecznej warzelni soli oraz międzynarodowi goście sprawili, że 10. edycja Święta Soli przeszła do historii jako wyjątkowo udana. Nie dziwi więc rekordowa frekwencja – ponad 5 tys. osób. Czy w kolejnym roku zamkowy dziedziniec pomieści jeszcze więcej osób?

Hitem była zabawa w zaaranżowanej XVII-wiecznej warzelni soli, w której dzieci aktywnie przelewały solankę przygotowując ją do dalszego etapu produkcji soli. Dodatkowo zjazd u liny, malowanie solniczek oraz zabawy z masą solną uzupełniały program dla najmłodszych. Pozycją specjalnie przygotowaną dla gimnazjalistów był Solny Siedmiobój – kilkugodzinna gra terenowa, w której młodzież musiała wykazać się wiedzą oraz sprytem. Każdy mógł skorzystać z rozłożonych na zamkowym dziedzińcu warsztatów jak i wystaw w Zamku Żupnym oraz warsztatów „Śmiechoterapii”. Na wesoło więc pożegnaliśmy wystawę „Sól w oku satyry”.

Międzynarodową atmosferę dopełnił występ teatralny młodzieży z Grecji, Rumuni i Polski a także wizyta Dyrektor Muzeum „Bojowszczyzna” – pani Roksoliany Danczyn z Ukrainy, która bardzo ciekawie opowiadała o żupach ruskich.

Nie lada gratką dla przybyłych okazało się stanowisko czerpania papieru, na którym każdy mógł uczestniczyć w procesie czerpania papieru i ozdobić go według własnego projektu. Novum tegorocznego święta był warsztat wikliniarza, gdzie można było spróbować swoich sił w wyplataniu koszy.

Dodatkowo goście uczestniczyli w licznych konkursach, wyścigach i zmaganiach rodzinnych. Wyjątkowo bogata i różnorodna była oferta muzyczna. Uczestnicy wysłuchali koncertów m.in. Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalnia Soli, zespołu Coffee Break czy Kapeli z Mietniowa.

Świętowanie zakończyło się koncertem wielickiego zespołu Pancakes, grającego bardzo żywiołową muzykę z pogranicza rocka, reggae i ska. Tańczący zdawali się w ogóle nie zauważać ulewy – rozentuzjazmowani bawili się na całego! Sami muzycy swój występ podsumowali krótko: „Mimo deszczu w Wieliczce był OGIEŃ!”.

This entry was posted in aktualności, dla rodzin, imprezy and tagged , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F